LUCIE HILSCHEROVÁ - mezzosoprán
Lucie Hilscherová pochází z Hranic na Moravě. Absolvovala sólový zpěv (pod vedením Romany Feiferlíkové), psychologii a hudební výchovu na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. V rámci projektu Erasmus absolvovala studijní pobyt na Technische Universität Chemnitz, kde studovala zpěv u Ursuly Schönhals. Díky účasti na Bachakademie Stuttgart, vedené Helmuthem Rillingem, provedla v roce 2010 altový part v Bachově Vánočním oratoriu (Bach Collegium Stuttgart) a následně v Schumannových Scénách z Fausta (Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR). Umělecky se zdokonalovala na pěveckých kurzech pod vedením Helen Donath, Hedwig Fassbender, Gabriely Beňačkové, Zlatice Livorové nebo Dagmar Peckové. V současné době je studentkou doktorského programu Hudební teorie a pedagogika na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity v Praze.
Za reprezentaci města Plzně v oblasti hudby jí byla v roce 2006 udělena cena Plzeňský Orfeus. V roce 2008 zvítězila v kategorii píseň na Mezinárodní pěvecké soutěži A. Dvořáka v Karlových Varech a zároveň získala Cenu Českého rozhlasu Praha, Cenu Josefa Hercla, Cenu nakladatelství Editio Bärenreiter, Cenu Divadla J. K. Tyla v Plzni a Cenu Miroslava Panského – Sharon Chmel Resch Stipendium. O rok později obsadila 3. místo v kategorii koncert na pěvecké soutěži Cantilena Bayreuth. Dalšího mezinárodního ocenění dosáhla v roce 2012, kdy získala 3. místo na soutěži Musica Sacra v Římě. Finálový slavnostní galakoncert z Baziliky SS. XII Apostoli přenášel vatikánský rozhlas a televize.
Své první jevištní zkušenosti sbírala ve Státní opeře Praha a v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde ztvárnila role jako Emilie ve Verdiho Otellovi, Annina v La Traviatě, Kloučková v Nicolaiových Veselých paničkách windsorských, Marcellina v Mozartově Figarově svatbě, Třetí dáma v Kouzelné flétně, Berta v Rossiniho Lazebníku sevillském, Krčmářka v Mussorgského Borisi Godunovovi, Rychtářka v Janáčkově Její pastorkyni, Abatyše v Pucciniho Suor Angelice nebo Matka Antonie v Offenbachových Hoffmannových povídkách.
V roce 2008 debutovala v Národním divadle v Praze jako Háta ve Smetanově Prodané nevěstě a následně zde ztvárnila také Martu v Čajkovského Jolantě, Větrovovou v Hábově Nové zemi a Chůvu v Mussorgského Borisi Godunovovi. Na Nové scéně vystoupila v mezzosopránovém sóle postminimalistického oratoria Lost Objects. V roce 2024 nastudovala v Národním divadle role Ježibaby ve Dvořákově Rusalce, Panny Rózy ve Smetanově Tajemství a Klemenzie v koncertním provedení Hindemithovy opery Sancta Susanna.
Pravidelně spolupracuje s Národním divadlem moravskoslezským, kde se publiku představila jako Adelaide v Martinů opeře Tři přání, Panna Róza ve Smetanově Tajemství, Martinka v Hubičce a Marja Alexandrovna v Krásově opeře Zásnuby ve snu. Roli Martinky v Hubičce nastudovala také v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Ve Slezském divadle v Opavě ztvárnila Quickly ve Falstaffovi, Hátu v Prodané nevěstě a Marcellinu ve Figarově svatbě.
Mezinárodní zkušenosti získala v Národním divadle Košice v rolích Matky Marie v Poulencových Dialozích Karmelitek a Quickly ve Verdiho Falstaffovi. Inscenace Dialogů Karmelitek získala cenu DOSKY 2013 a Cenu slovenské kritiky za nejlepší inscenaci sezóny 2012/2013. Roli Háty v Prodané nevěstě provedla v roce 2010 s Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra pod taktovkou Leoše Svárovského v prestižní Suntory Hall. O rok později se ve stejné roli představila londýnskému publiku s BBC Symphony Orchestra v Barbican Hall pod vedením Jiřího Bělohlávka. Tento koncert byl přenášen živě rozhlasovou stanicí BBC a vyšel na kompaktním disku vydavatelství Harmonia Mundi. V roce 2018 debutovala v Nationaltheater Mannheim jako Marta v premiéře Čajkovského Jolanty.
Lucie Hilscherová patří mezi vyhledávané koncertní pěvkyně. Její široký repertoár zahrnuje altové party mnoha vokálně-instrumentálních děl, například Bachovo Vánoční oratorium a Mši h moll, Händelova Mesiáše, Beethovenovu Devátou symfonii a Missu solemnis, Rossiniho Stabat Mater, Mahlerovu Druhou symfonii, Třetí symfonii a Píseň o zemi, Dvořákovo Stabat Mater a Requiem, Verdiho Requiem, Janáčkovu Glagolskou mši nebo Stravinského Les Noces.
Spolupracovala s řadou významných orchestrů, například s BBC Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Bach-Collegium Stuttgart, Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR, Tonkünstler Orchester Wien, Filharmonia Poznańska, Českou filharmonií, PKF – Prague Philharmonia, Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Collegiem 1704, Filharmonií Brno nebo Janáčkovou filharmonií Ostrava.
Zpívala pod taktovkou významných dirigentů, např. Jiřího Bělohlávka, Semjona Byčkova, Christopha Eschenbacha, Cornelia Meistera, Tomáše Netopila, Kazushi Ono, Libora Peška, Davida Porcelijna, Simona Rattla, Helmutha Rillinga, Dennise Russell Daviese, Leoše Svárovského, Alexandera Vedernikova, Petra Vronského ad.
Vystupovala na pódiích jako Carnegie Hall (New York), Suntory Hall (Tokio), Elbphilharmonie (Hamburg), Musikverein (Vídeň) nebo Barbican Hall (Londýn) a na festivalech Edinburgh International Festival, Musikfest Stuttgart, Beethovenfest Bonn, Grafenegg Musik-Sommer, Festival Quincena Musical de San Sebastian, Pražské jaro, Velikonoční festival duchovní hudby Brno, Smetanova Litomyšl nebo Svatováclavský hudební festival.
S oblibou se věnuje interpretaci soudobé hudby a je rovněž žádanou interpretkou písňové literatury. Díky citlivému a expresivnímu projevu, hlasové flexibilitě a jazykovým schopnostem si právě v tomto oboru získala značné renomé u nás i v zahraničí.
Aktualizace: leden 2025
Pro publikování využijte promo medailon zde.